Baza wiedzy
- Techniki barwienia
- Techniki zdobienia
- Kalkomania
- Nadruk bezpośredni
- Art Print - sublimacja
- Magic Mug
- Galaxy Digital 360
- Galaxy Grawer
- Crystal Touch
- Sensitive Touch - piaskowanie
- Grawer laserowy
- Hand Made - zdobienie ręczne
- Zdobienia dodatkowe
- Kalkulator kosztów transportu
- Materiały do pobrania
- FAQ
- CMYK – warto wiedzieć
- Opakowania
- Certyfikowanie produktów
ul. Akacjowa 4n lok. 2/1
55-040 Ślęza
tel.: 790015300
E-mail: biuro@lemach.pl
CMYK – WARTO WIEDZIEĆ
Nadruk CMYK na kubkach reklamowych to narzędzie o ogromnych możliwościach. Nie oznacza to jednak, że technologia ta może być wykorzystywana w każdym przypadku. Nadruki te posiadają bowiem szereg ograniczeń, które należy dokładnie poznać przed złożeniem zamówienia. Często o wiele lepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie innej metody (druk dodatkowych kolorów według wzornika Pantone) lub całkowicie innej technologii (Art Print).
Wszystkie zdjęcia użyte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów szkoleniowych.
Ściągnij plik pdf - kliknij tutaj
1. Nasycenie kolorów
Nadruki wykorzystujące metodę druku CMYK cechują się mniejszym poziomem nasycenia barw. Może również wystąpić zjawisko zbliżania się niektórych kolorów do szarości.
Nadruk CMYK. Kolory mało żywe, nieco „poszarzałe”. | Druk z wykorzystaniem 6 kolorów według wzornika Pantone. Kolory wyraźnie bardziej nasycone. |
2. Odwzorowanie kolorów
Ze względu na swoją naturę nadruków CMYK nie należy stosować w przypadku projektów, w których wymagane jest bardzo dokładne odzwierciedlenie kolorów. Szczególnie duże zniekształcenia mogą wystąpić w przypadku czerwieni oraz zieleni.
Druk CMYK. Efekt: niesatysfakcjonujący odcień zielonego koloru. | Zielony uzyskany poprzez użycie dodatkowej farby według wzornika Pantone. |
Druk CMYK. Efekt: kolor czerwony na niesatysfakcjonującym poziomie. | Druk CMYK + dodatkowa, czerwona farba według wzornika Pantone. Efekt: wyraźny, czerwony kolor zgodny z oczekiwaniami. |
3. Nadruk CMYK na ciemnych kubkach.
Bardzo duży wpływ na finalny efekt ma kolor szkliwa na jakim drukowany jest CMYK. Lepszy efekt uzyskuje się z reguły na białych i jasnych kubkach. Szkliwa ciemne (np. czarne, granatowe, ciemne zielenie) negatywnie wpływają na jakość uzyskiwanych kolorów, zwłaszcza jasnych.
4. Widoczność rastrów
Na kubkach wykorzystujących metodę druku CMYK widoczne są charakterystyczne rastry – drobne, widoczne z bliska elementy, z których składa się cały nadruk. Rastry stają się szczególnie mocno widoczne na dużych, jednorodnych powierzchniach.
5. Gorsza jakość tekstów
Napisy wykonywane metodą druku CMYK są wyraźnie gorszej jakości od napisów drukowanych według wzornika Pantone. Poszczególne rastry tworzą bowiem na literach charakterystyczną poszarpaną krawędź. Dlatego dla napisów rekomendujemy stosowanie nadruków z wykorzystaniem dodatkowych kolorów według wzornika Pantone.
|
6. Nadruk CMYK – wysokotemperaturowa kalkomania ceramiczna czy Xpression (kalkomania organiczna)?
W przypadku projektów z dużą ilością intensywnych, żywych kolorów (szczególnie fioletów, zieleni, różów i czerwieni) rekomendujemy stosowanie kalkomanii organicznej, która lepiej odwzorowuje te barwy. Kalkomania ceramiczna jest natomiast lepszym rozwiązaniem dla kubków, które będą intensywnie eksploatowane w zmywarkach. Farby stosowane w kalkomanii ceramicznej są bowiem w pełni odporne na wysokie temperatury oraz środki chemiczne używane w tych urządzeniach.
7. Różnice kolorystyczne w ramach tego samego projektu
Ze względu na specyfikę nadruku CMYK możliwe są odstępstwa kolorystyczne w ramach tego samego projektu. Zwłaszcza w przypadku dużych nakładów kolory na poszczególnych kubkach mogą się nieznacznie od siebie różnić. Odstępstwa kolorystyczne mogą również nastąpić przy ponawianiu zamówienia.